بنیاد دکتر مهرداد مشایخی

 

در 296910_156109411147915_1050383782_nحاشیه مراسم یادبودی که برای مهرداد مشایخی، استاد علوم اجتماعی، در دانشگاه جورج تاون در شهر واشنگتن برگزار شد، اعلام شد که بنیادی به نام او تاسیس می‌شود.

امیرحسین گنج‌بخش، از دوستان مهرداد مشایخی، گفت که این بنیاد،  به دانشجویان رشته‌های علوم انسانی بورسیه داده و  یک بانک اطلاعاتی از مقاله‌های جامعه‌شناسی درباره ایران نيزايجاد  ميکند.

بنیاد مهرداد مشایخی هیات امنایی متشکل از هشت نفر از  مدرسين یا محققين علوم انسانی به اضافه برادر و همسر مهرداد مشایخی هستند .

مدرسين یا محققين هیات امنا عبارتند از: فرهاد خسروخاور، مهرزاد بروجردی، علی‌اکبر مهدی، کاظم علمداری، محمد‌رضا نیک‌فر، نیره توحیدی، آصف بیات و علی میرسپاسی. این افراد را مهرداد مشایخی در زمانی که در قید حیات بود به آقای گنج‌بخش معرفی کرده بود.

همچنین مهرداد مشایخی ۳۵ هزار دلار برای تاسیس این بنیاد به جا گذاشت. او همچنین هزار جلد از کتاب‌های کتابخانه شخصی‌اش را به این بنیاد اهدا کرده که بعد از فروششان پولش به بنیاد برسد. بیش از این هر هزینه‌ای که بنیاد داشته باشد باید از محل کمک‌هایی که به آن می‌شود تامین شود.

آقای گنج‌بخش می‌گوید یکی دیگر از برنامه‌های آنها برگزاری سمیناری سالانه است که در آن مقاله‌هایی با موضوع “توسعه سیاسی در ایران” ارائه می‌شود. موضوعی که به گفته دوستش مهمترین دغدغه آقای مشایخی بوده است.

بناست که این بنیاد “در زمینه علمی فعال باشد و به فعالیت سیاسی نپردازد.”